Yıllardır Beklenen Düzenleme Meclis’e Geliyor: Yapılacak Zammı Belirleyecek

Ekonomi yönetiminde peş peşe hatalar yaparak Türkiye’de iğneden ipliğe her şeyin fahiş oranlarda zamlanmasına neden olan siyasi iktidar, yanlış ekonomi politikalarının faturasını ev sahiplerine keserek 2022 yılının Temmuz ayında kira artışına yüzde 25 zam sınırı getirmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık enflasyon seviyesinin yüzde 65’lere ulaştığı Türkiye’de, 2 yıldır yüzde 25’in üzerinde zam yapamayan ev sahipleri, mevcut kiralarının piyasa şartlarının çok altında kaldığından şikayet ederken, beklenen değişikliğin Meclis’e sunulacağı öğrenildi.

KİRAYA YÜZDE 25 ZAM SINIRI MECLİS’E GELİYOR

Başlangıçta 1 yıl süre ile getirilen sınır, daire ve kira fiyatlarının kontrolden çıkması üzerine bir yıl daha uzatılmıştı. Türkiye’nin 81 ilinde çok sayıda ev sahibi ve kiracı arasında sonu ölüme varan olaylar için tetikleyici olan bu uygulama, özellikle milyonlarca ev sahibi tarafından iktidara yöneltilen en sert eleştirilerin temelini oluşturuyor.

Adliyelerde kira tahliye davaları rekor seviyelere ulaşırken, eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, ilerleyen günlerde Meclis’e gelecek düzenlemede nelerin yer alacağını açıkladı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Babuşçu, 5 maddelik listeyi şu şekilde sıraladı:

TBMM gündemine gelecek 5 yeni düzenleme şöyle:

1. Kripto para yasası Meclis’teki ilk görüşülecek yasal düzenlemelerden biri olacak.

2. Meclis’te enerji ve turist rehberliği alanlarında iki yasa teklifi masada olacak.

3. Vergi istisnaları ve indirim oranları masaya yatırılacak.

4. Yüzde 25 kira artışı sınırının kaldırılması değerlendirilecek.

5.Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında bundan sonraki tüm kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerine taşınması masada bulunuyor.

SINIR KALKMAYACAK, DEĞİŞTİRİLECEK

Öte yandan kulislerden aktarılan bilgilere göre, 2 yıldır yürürlükte olan uygulama nedeniyle yeni kira fiyatları ile mevcut kiralar arasında uçurum oluştuğuna dikkat çeken yetkililer, söz konusu uygulamanın aniden kaldırılması halinde yüz binlerce kiracının evsiz kalabileceği tehlikesine dikkat çekiyor.

Hükümet, yeni hazırladığı düzenleme ile bu ihtimali de düşünerek uygulamadaki sınırlamaların aşamalı olarak kaldırılmasını planlarken, yüzde 25 zam sınırının aniden sonlandırılmasının yerine ilk aşamada söz konusu sınırın yüzde 40 seviyelerine ve devamında enflasyon oranına yükseltileceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir